LINDUŠKA VEZE ZE ZÁVODU AFRICKÉHO POHÁRU STŘÍBRO!

Šestice českých triatlonistů se vypravila do Tuniska s cílem získat body do světového žebříčku ITU. A plán jim vyšel dokonale! František Linduška vybojoval v sobotním závodě Afrického poháru druhé místo, Jan Volár byl šestý a do elitní dvacítky se vešel i osmnáctý Lukáš Červenka.

Do Tuniska odcestovalo celkem šest českých reprezentantů, kromě zmíněné trojice se na start postavili i Tomáš Plojhar, Jakub Powada a Jiří Kalus. „Na africké poměry nás přivítalo poměrně chladné počasí. Několik dnů bylo deštivo, ale na závod nepršelo. Přitom zdejší závody obvykle bývají o tom, kdo se nejlépe vypořádá s horkem,“ řekl reprezentační kouč Lukáš Vrobel.

Ve městě Yasmine Hammamet absolvovali triatlonisté závod Afrického poháru ve sprintu – 750 metrů plavání ve Středozemním moři, 20 kilometrů cyklistiky rozdělených do tří okruhů v ulicích moderního přímořského letoviska a 5 kilometrů běhu rozdělených do dvou okruhů.

„Tento závod jsme vybrali s ohledem na to, že potřebujeme sbírat body do světového žebříčku. A v tomto závodě byla poměrně slušná šance, že si na ně kluci sáhnou. Povedlo se to, i když na některých reprezentantech byla ještě znát únava z náročného tréninkového bloku, který jsme tímto závodem zakončili,“ uvedl Lukáš Vrobel.

Ačkoliv se museli závodníci vyrovnat s velkými vlnami, plavecká část probíhala ve vysokém tempu a startovní pole se během ní rozčlenilo. „Vpředu se utvořila asi dvacetičlenná skupina, ve které byli Honza Volár, Lukáš Červenka a Franta Linduška. Během cyklistiky se pak na čelo dotáhlo ještě devět závodníků, mezi kterými byl i Kuba Powada,“ vylíčil průběh závodu Lukáš Vrobel.

Ze zadních pozic až na pódium

Rozhodnout tedy musela běžecká část. Z druhého depa rychle vyběhl Jan Volár, který stíhal vedoucího Němce Lasse Lührse. Zaváhal naopak František Linduška, jenž vyběhl na trať ze skupiny téměř poslední. „Honza Volár vyběhl rychle, snažil se zachytit německého závodníka. Ale stálo ho to hodně sil a ve druhé půlce běhu za to zaplatil. Naopak Franta Linduška začal opatrněji a stupňovaným během se propracovával dopředu. Vedení si ale suverénně pohlídal Lührs, který si neustále kontroloval přibližně patnáctivteřinový náskok,“ popsal Lukáš Vrobel.

Německý závodník tak finišoval v čase 56:51, stříbrný František Linduška na něho ztratil 23 vteřin, šestý Jan Volár pak dalších 34. Vepředu se dlouho držel také Lukáš Červenka, který z 18. pozice ztratil na vítěze 2 minuty a 3 vteřiny.

„Co se týče dalších českých závodníků, tak Tomáš Plojhar nechytil plavání, ale pak odpracoval velmi kvalitní závod ze zadních pozic, díky čemuž skončil na 31. pozici. Smolařem výpravy se stal Jakub Powada, kterého jeden a půl dne trápily žaludeční problémy, takže i když se v cyklistice dotáhl do čelní skupiny, tak na běh už mu nemohla zbýt energie a propadl se na 33. příčku. Jirka Kalus se zpočátku držel vepředu, ale v cyklistice odpadl. Neměl svůj den, takže skončil na 35. místě,“ zhodnotil výkony českých závodníků trenér Lukáš Vrobel. „Celkově můžeme být spokojení. Na závodě se totiž sešla nečekaně silná konkurence. Byli tu závodníci z Německa, Portugalska, Rakouska a dalších evropských zemí. Bylo to skoro jako evropský pohár.“

Výsledky Yasmine Hammamet ATU Sprint Triathlon African Cup, 5. května 2018
Muži: 1. Lasse Lührs (Něm) 56:51, 2. František Linduška 57:14, 3. Alexandre Nobre (Port) 57:18 … 6. Jan Volár 57:48, 18. Lukáš Červenka 58:54, 31. Tomáš Plojhar 1:01:39, 33. Jakub Powada 1:02:12, 35. Jiří Kalus 1:02:39.